Homepage Slideshow
50703070_1988068234623195_9047965692745220096_o.png
kd_bilet_weekendowy_1178 x 439.jpg
https://kolejedolnoslaskie.pl/oferty-taryfowe/dolnoslaski-bilet-weekendowy/
faktystrona.png
Jakie są ulubione trasy kolejowe mieszkańców Dolnego Śląska? Każda z pięciu najpopularniejszych linii w naszym województwie, obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie, prowadzi do Wrocławia.
Najwięcej pasażerów Koleje Dolnośląskie odnotowały na trasie Wrocław – Legnica. W 2023 r. skorzystało z niej ponad 795 tys. pasażerów.
– Stolica regionu generuje największy ruch zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Pasażerowie wiedzą, że do stolicy województwa najwygodniej i najszybciej dotrą pociągiem. Większość z 19 milionów osób, które skorzystały w zeszłym roku z usług Kolei Dolnośląskich, podróżowało właśnie do lub ze stolicy Dolnego Śląska – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Ogromny ruch w aglomeracji
Która trasa zajęła kolejne miejsce na podium w rankingu popularności? Wcale nie ta do Wałbrzycha, czyli drugiej pod względem wielkości miejscowości w regionie. Wałbrzych jest trzeci w rankingu, a wyprzedziły go niewielkie Kąty Wrocławskie, gdzie mieszka jedynie 7 tysięcy osób.
– Ponad pół miliona pasażerów w relacji Wrocław – Kąty Wrocławskie pokazuje, jaką moc posiada kolej – mówi Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich. – Mieszkańcy aglomeracji wrocławskiej chętnie korzystają z naszych przewozów na liniach, gdzie oferujemy ponad 20 czy 30 połączeń na dobę – dodaje Zdanowski.
Dobra współpraca samorządu
Dodatkowe kursy w wielu miejscach na Dolnym Śląsku to efekt współpracy samorządowców. Zarówno pociągi do Kątów Wrocławskich (2. miejsce w rankingu popularności), jak i do Trzebnicy (4. miejsce) i Jelcza-Laskowic (5. miejsce) współfinansowane są przez samorządy gminne.
– Partycypowanie samorządowców wszystkich szczebli powoduje, że oferta na trasach jest coraz lepsza – mówi Tymoteusz Myrda, wicemarszałek odpowiedzialny za kolej. – Około 40 samorządów gminnych i powiatów współfinansuje projekty związane z realizacją połączeń kolejowych, a dzięki naszym wspólnym działaniom mamy najlepszą kolej w Polsce w ocenie samych podróżnych – dodaje Myrda.
Relacja Wrocław – Jelcz-Laskowice uplasowała się na czwartym miejscu w rankingu najczęściej wybieranych tras, skorzystało z niej 525 tysięcy pasażerów. Piąte miejsce w zestawieniu zajmuje natomiast trasa Trzebnica – Wrocław, na której podróżowało 405 tysięcy osób.
Tory prowadzą do Wrocławia
Pięć najpopularniejszych w minionym roku połączeń prowadzi do stolicy Dolnego Śląska, co nie dziwi, bo Wrocław jest przecież dla regionu kolejowym oknem na Polskę, o czym świadczy siatka połączeń z innymi miastami w kraju.
– Wrocław jest świetnie skomunikowany z pozostałymi miejscowościami na Dolnym Śląsku, a tego oczekują od nas mieszkańcy województwa. Dolnoślązacy we Wrocławiu pracują, uczą się, studiują, robią zakupy, zwiedzają i bawią się. Patrząc na liczby za 2023 r. można dojść do wniosku, że pokochaliśmy kolej. A warto było, bo mamy najlepszego przewoźnika w kraju – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Legnica - Wrocław | 795 455 |
Kąty Wrocławskie - Wrocław | 547 829 |
Wałbrzych - Wrocław | 537 987 |
Jelcz-Laskowice - Wrocław | 525 456 |
Trzebnica - Wrocław | 405 579 |
Jelenia Góra jeździ do Wrocławia i w góry
Najpopularniejszym kierunkiem z Jeleniej Góry pozostaje Wrocław. W 2023 r. z pociągów Kolei Dolnośląskich na tej linii skorzystało aż 331 tys. pasażerów.
– Jelenia Góra jest ważnym węzłem przesiadkowym dla turystów odwiedzających Karkonosze. Widać po liczbie pasażerów w pociągach obsługujących połączenia. Koleje Dolnośląskie zapewniają karkonoskim kurortom wygodny dojazd tysiącom turystów – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
W 2023 r. z linii Jelenia Góra - Szklarska Poręba skorzystało prawie 90 tys. pasażerów. Z kolei pociągami marszałkowskiego przewoźnika na rasie Jelenia Góra - Janowice Wielkie podróżowało prawie 50 tys. osób.
źródło: Biuro Prasowe Kolei Dolnośląskich