Homepage Slideshow
50703070_1988068234623195_9047965692745220096_o.png
kd_bilet_weekendowy_1178 x 439.jpg
https://kolejedolnoslaskie.pl/oferty-taryfowe/dolnoslaski-bilet-weekendowy/
faktystrona.png
Wakacje, wypoczynek i relaks nad rzeką. Co zrobić, żeby letni wypoczynek był beztroski, ale i bezpieczny? Rusza nowa akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pod nazwą #OdraNaSpokojnie wspierana przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, promująca bezpieczne zachowanie w obrębie Odry i innych rzek regionu.
10 najważniejszych zasad obowiązujących nad wodą:
1. Sprawdź pogodę
Nie wypływaj na rzekę, gdy jest mgła, gdy wieje silny wiatr, gdy jest burza. Pogoda potrafi się zmienić diametralnie w ciągu kilku minut, a prognoza pogody z wczoraj może wcale się nie sprawdzić, dlatego zawsze warto sprawdzać prognozy na krótko przed wejściem na rzekę i być przygotowanym na różne scenariusze pogodowe.
2. Zawsze miej na sobie kamizelkę ratunkową
Pamiętaj, szczególnie na kajakach, że kamizelka powinna być założona i zapięta! Siedzenie na kamizelce lub założenie na siebie bez jej zapięcia w razie wywrócenia się jednostki kamizelka ratunkowa nie spełni swojej roli.
3. Latem koniecznie zabierz: czapkę, krem z filtrem, preparat na komary oraz wodę
Nawet w pochmurny dzień, przy wysokich temperaturach i dużym wysiłku fizycznym (np. wielogodzinnym wiosłowaniu) można nabawić się udaru. Najlepszym zabezpieczeniem przed negatywnymi skutkami wysokiej temperatury i ekspozycji na słońce jest ochrona głowy – czapka, chustka czy nawet koszulka zawinięta na głowie, okulary z odpowiednim filtrem UV, a także ochrona skóry wystawionej na działanie słońca – poprzez kremy z filtrem. Warto, żebyś skorzystał z preparatów na komary i inne owady. W trakcie rejsu czy spływu po rzece możesz mieć problem z uzupełnieniem wody pitnej. Warto, więc wziąć jej odpowiedni zapas.
4. Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy
Pływając po rzece, powinieneś mieć przy sobie apteczkę, koniecznie wodoodporną wyposażoną w: opatrunki, bandaż, gazę, środek odkażający, wodę utlenioną, środek na oparzenia słoneczne, rękawiczki jednorazowe oraz małe nożyczki. Przypomnij sobie zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku skaleczeń, obtarć, stłuczeń, ale także udaru cieplnego czy słonecznego lub podtopienia. Zapoznania się z artykułem na stronie pacjent.gov.pl pt. „Zawsze udzielaj pierwszej pomocy – zasady”, w którym są omówione szczegółowo zasady postępowania w nagłych wypadkach.
Każdy, bez wyjątku musi znać numer alarmowy 112, pod którym zawsze uzyskasz fachową pomoc oraz będziesz mogli wezwać odpowiednie służby na miejsce zdarzenia. Na Dolnym Śląsku funkcjonuje specjalny numer alarmowy 984 dedykowany dla ratownictwa wodnego obsługiwany przez Dolnośląskie WOPR – numer współpracuje z numerem alarmowym 112.
W jakich przypadkach dzwonić po pomoc oraz jak ją poprawnie wezwać można dowiedzieć się z artykułu na stronie pacjent.gov.pl pt. „Pogotowie i numer alarmowy”.
Jeśli jesteś na rzece z dziećmi, upewnij się, że one również wiedzą, jak wezwać pomoc i że znają numer alarmowy na pamięć. Odegraj z dzieckiem scenkę rozmowy z numerem alarmowym. Najważniejsze, by podać następujące informacje:
Imię i nazwisko
Gdzie jestem
Co się stało
Ilu ludzi potrzebuje pomocy
Zapewnij dziecko, że dyspozytor numeru alarmowego pomoże we wszystkim – trzeba z nim tylko współpracować – uważnie słuchać i odpowiadać na pytania. Takie ćwiczenie przyda się nie tylko w trakcie wakacji.
5. Poznaj znaki żeglugowe
Na rzece, tak jak i na zwykłej drodze, obowiązują przepisy, do których musisz się stosować, nawet, jeśli sprzęt, który wypożyczasz nie wymaga specjalnych zezwoleń. Polecamy broszurę i przewodnik po śródlądowych drogach wodnych do pobrania ze strony Ministerstwa Infrastruktury:
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/przewodnik-po-srodladowych-drogach-wodnych.
6. Bądź trzeźwa/trzeźwy
Pływanie po rzece po spożyciu alkoholu czy substancji psychoaktywnych jest bardzo niebezpieczne i może mieć śmiertelne skutki. Jeśli lekarz nie zezwolił ci na odstawienie leków, które powodują zaburzenia psychomotoryczne, odpuść wiosłowanie czy prowadzenie łodzi motorowej – wypoczywać nad rzeką można na tysiąc różnych sposobów.
7. Zawsze miej na oku dzieci
Nawet starsze dzieci nie zawsze potrafią ocenić prawidłowo konsekwencje swoich zachowań. Nie pozostawiaj dzieci samych, zadbaj o nie jak o siebie. Pamiętaj, że dzieci szczególnie narażone są na negatywne efekty długiego przebywania na słońcu.
8. Mierz siły na zamiary
Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich i sprawności fizycznej, ponieważ żywioł zawsze będzie silniejszy od człowieka. Jeżeli jesteś doświadczonym żeglarzem, bądź kajakarzem, ale już w sile wieku, również pamiętaj, że to, co za młodu wydawało się proste z wiekiem może sprawiać większy wysiłek. Zaplanuj postoje, aby zregenerować siły.
9. Zachowaj wspomnienia w bezpieczny sposób
Żadne zdjęcie nie jest warte ryzyka utraty zdrowia lub życia. Rób je z głową! Nie wstawaj w trakcie spływu, żeby zrobić selfie, nie wychylaj się na burtę, nie podpływaj zbyt blisko dzikich zwierząt przebywających w obrębie rzeki. Telefon zabezpiecz w worku, który możesz szczelnie zapiąć z nadmiarem powietrza lub przywiąż go długim sznurkiem do jakiegoś elementu kajaku czy łodzi wewnątrz – w ten sposób zabezpieczysz go przed utonięciem lub siebie przed wpadnięciem do wody w pogoni za zmierzającym w jej kierunku sprzętem.
10. Płyń w zgodzie z naturą
Weź ze sobą worek na śmieci, nie zostawiaj ich na brzegu, nie wrzucaj do rzeki. Pamiętaj, że wszystko, co pozostawisz na rzece prędzej czy później dopłynie do kogoś innego – napotka zwierzę lub wiosło innych turystów